Archives

2013 Brews Crews Results

Results are posted below!  Thank you to everyone for your entries, your judging expertise, your stewarding assistance, and everything else you did and sacrificed to pull this competition together.  A special thanks goes out to the Competition Directors.  Without them, the competition would have never left the ground.

Here’s some numbers:

332 Beers, 24 Meads, and 7 Ciders, 89 Entrants
Categories with most entries: Cat 10 (36 entries), followed by Cat 14 (30), Cat 23 (24), Cat 6 (23), and Cat 21 (22).

Keep an eye on this page and/or the Brews Crews Facebook page for all other Brews Crews information that may bubble up.
Please also take a look around our sponsors page.  This ‘sponsor’ list really represents all businesses that we worked with during the course of the competition.  We make a point to showcase some of the cool stuff that we don’t always realize is right here under our noses, especially the artists!

Happy Brewing to everyone, and hope to see you all again next year!

 

Judging and Awards – Saturday, 6/8

Getting ready for the big day.  Judging will be all day Saturday and then we emerge from conclave with results.  Once Best of Show has been determined and our paperwork is in order, we’ll be heading out to the biergarten for the awards ceremony.  We plan to start by 6pm.  This means we MAY start before that.  We’ll be pretty anxious to get going as soon as we’re ready (probably so will you), so get there before 5:30 to be sure.  We made a Category 7 beer for our 7th anniversary, so get yourself set up with one or two in time for the ceremony.

If you can’t make it down, we’re planning to live-Tweet results as well as put them up in a post on this page.  So keep your eye on things here, our Facebook page, and the Ann Arbor Brewers Guild Twitter feed

Looking at and clicking around on our Sponsors  page may not sound like super fun, but please check them out.  They were instrumental in making this competition happen and it could not have happened without them.

If you entered a beer, mead, or cider in the competition, look for a Brews Crews staffer (anyone with a Brews Crews nametag should be able to point you in the right direction) and get a raffle ticket for a chance at some beer swag.

Looks like awards ceremony weather to me!

Until Saturday…

7th Annual Brews Crews Competition Registration is open!

The registration site for the 7th Annual Brews Crews is open!

We’re still finalizing arrangements with some of our drop off sites and will have completed info posted shortly.  Please follow the links below or at the top of the page for important information about submitting your entries and helping out as a steward or judge.

New this year:  Payment via PayPal is available!  You’ll see the PayPal option when you register your entries.

Rules and Information

Entry Registration

Judge and Steward Registration

Keep your eye out for Brews Crews Facebook posts regarding updates or check back here.
Good luck!

7th Annual Brews Crews Competition is Brewing!

Hello all!

Things are in the works and competition details will be available soon!  Here are some noteworthy dates:
Registration will open soon, and will close Sunday, May 5th
Entry drop offs between May 2nd and May 11th (dates differ depending on drop off location – look for details once posted)
Competition and Awards – Saturday, June 8th.

Please check back here or even better, keep an eye on the Brews Crews Facebook Page as details emerge

Good Luck!

2012 Brews Crews Results

Results are posted!  Thank you to everyone for your entries, your judging expertise, your stewarding assistance, and all other muscle you provided to make this thing happen.  Here’s some numbers:

357 Beers, 16 Meads, and 14 Ciders, 109 Entrants
Categories with most entries: Cat 10 (39 entries), followed by Cat 14 (31), Cat 16 (32), Cat 22 (26), and Cat 23 (29).

Keep an eye on this page for a post when the photos are uploaded, and for whatever other Brews Crews business that should arise.
Please also take a look around our sponsors page.  This ‘sponsor’ list really represents all businesses that we worked with during the course of the competition.  We make a point to showcase some of the cool stuff that we don’t always realize is right here under our noses, especially the artists!

Here’s to another great year of brewing and hope to see you all again next year.
Cheers!

2012 6th Annual ABC Brews Crews Homebrew Competition Results

Light Lager – Category 1 (9 entries)
Robert Vrabel Kuhnhenn Guild of Brewers Farmington Hills, MI  Munich Helles 1D Munich Helles 1  
Phil Sullivan Underground Brewers Royal Oak, MI  Sullys Sloan Regal 1B Standard American Lager 2  
Jeff and Susan Rankert Ann Arbor Brewers Guild Milford, MI  Erste Helles 1D Munich Helles 3  
Pilsners and European Amber Lagers and Dark Lagers – Categories 2 and 3 (12 entries)
Jim Satin Ann Arbor Brewers Guild Saline, MI Knaufs Bo Pils 2B Bohemian Pilsner 1  
Mike Carr Cass River Homebrewers Port Huron, MI Party Girl Classic American Pilsner 2C Classic American Pilsner 2  
Eric Tabor KLOB Marshall, MI Eric Tabor  3A Vienna Lager 3  
Dark Lager – Category 4 (13 entries)
Art Smith Lapeer Area Brewers Lapeer, MI Roasted Night 04C Schwartzbier 1  
Jim Satin Ann Arbor Brewers Guild Saline, MI Knaufbrau Dunkel 04B Munich Dunkel 2  
Phil Sullivan Kuhnhenn Guild of Brewers Royal Oak, MI Sullys Dark Lager 04A Dark American Lager 3  
Bock – Category 5 (8 entries)
Brian LaGoe Ann Arbor Brewers Guild Ypsilanti, MI Doppelganger Bock 05C Doppelbock 1  
Jason Reinhardt Mile High Monks Lakewood, CO Iron Horse 05B Traditional Bock 2  
Jim Satin Ann Arbor Brewers Guild Saline, MI Knaufbrau Bock 05C Doppelbock 3  
Light Hybrid Beer – Category 6 (25 entries)
Adam Wisniewski and Britani Wisniewski   Kalamazoo, MI Britanis Cream Ale 06A Cream Ale 1  
Phil Sullivan Underground Brewers Royal Oak, MI Sullys Kolsch 06C Kölsch 2  
John Dishinger   Ann Arbor, MI M. Jerry 06D American Wheat or Rye Beer 3  
Amber Hybrid Beer – Category 7 (9 entries)
Todd Hale Cass River Homebrewers Port Huron, MI Dusseldorf 07C Düsseldorf Altbier 1  
Art Smith Lapeer Area Brewers Lapeer, MI Alternator 07A North German Altbier 2  
John Reed Mid Columbia Zymurgy Association West Richland, WA Stanley Steamer 07B California Common Beer 3  
English Pale Ale and English Brown Ale – Categories 8 and 11 (13 entries)
Phil Sullivan Kuhnhenn Guild of Brewers Royal Oak, MI Sullys Epic 08B Special/Best/Premium Bitter 1  
Mike Carr Cass River Homebrewers Port Huron, MI Dark Mild 11A Mild 2  
Jeff Hughes C.R.A.F.T. Washington, MI Deuces Mild 11A Mild 3  
Scottish and Irish Ale – Category 9 (16 entries)
Kevin Paul CRAFT Royal Oak, MI Scottish Light 09A Scottish Light 60/- 1  
Ross Ziegenthaler MOB – Muskegon Ottawa Brewers Spring Lake, MI Willows Old Nessie 09C Scottish Export 80/- 2  
Robert Vrabel Kuhnhenn Guild of Brewers Farmington Hills, MI Strong Scotch Ale 09E Strong Scotch Ale 3  
American Ale – Category 10 (39 entries)
Brian Lagoe Ann Arbor Brewers Guild Ypsilanti, MI Kinda Evil Twin 10B American Amber Ale 1  
Adam Lauver and Kyle Miller Ann Arbor Brewers Guild Ypsilanti, MI Deaf Dogo Pale Ale 10A American Pale Ale 2  
Chris Hammer Huber  SNOBs North Royalton, OH Double H Brown Ale 10C American Brown Ale 3  
Porter – Category 12 (13 entries)
Eric Tabor KLOB Marshall, MI Eric Tabor 12C Baltic Porter 1  
Sam Straight Ann Arbor Brewers Guild Ann Arbor, MI Sammybrau Porter 12B Robust Porter 2  
Kevin Paul CRAFT Royal Oak, MI Robust Porter 12B Robust Porter 3  
Stout – Category 13 (20 entries)
Konrad Schlenner C.R.A.F.T. Lake Orion, MI Underland Stout 13E American Stout 1  
Andy Nelson Mile High Monks Centennial, CO Imp one-one 13F Russian Imperial Stout 2  
Robert Vrabel Kuhnhenn Guild of Brewers Farmington Hills, MI Oatmeal Stout 13C Oatmeal Stout 3  
India Pale Ale (IPA) – Category 14 (31 entries)
 Josef and Andy Hudacek Ann Arbor Brewers Guild   Brighton, MI  Kick Ass  14B American IPA  1  
 Scott Gauche and Gim Lee    Kentwood, MI  Citra IPA  14B  American IPA 2  
 David Curtis  KLOB  Kalamazoo, MI  Red IPA  14B  American IPA 3  
German Wheat and Rye Beer – Category 15 (12 entries)
Jeremy and Jacqueline Wright   Ann Arbor, MI Hefeweizen 15A Weizen/Weissbier 1  
Justen Pelton  GlassCity Mashers Toledo, OH Peltons Weizen 15A Weizen/Weissbier 2  
Lyle Lash III   Ypsilanti, MI Wikathoos Weizenbock 15C Weizenbock 3  
Belgian and French Ale – Category 16 (33 entries)
Ross Ziegenthaler MOB – Muskegon Ottawa Brewers Spring Lake, MI Willows Bam 16E Belgian Specialty Ale 1  
Jon Bay   Saline, MI Sassy Girl Saison 16C Saison 2  
Kevin Rayl Motor City Mashers Brownstown, MI Abbey Saison 16E Belgian Specialty Ale 3  
Sour Ale – Category 17 (7 entries)
Chris Frey Ann Arbor Brewers Guild Saline, MI Crispy’s Flanders Red w/ Cherries 17B Flanders Red Ale 1  
Josef and Andy Hudacek Ann Arbor Brewers Guild Brighton, MI Sour Ass 17B Flanders Red Ale 2  
John Applegarth Primetime Brewers Grand Rapids, MI Flanders Red 17B Flanders Red Ale 3  
Belgian Strong Ale – Category 18 (17 entries)
Tracy and Teresa Stevenson Ann Arbor Brewers Guild Ann Arbor, MI Tripel Treat 18C Belgian Tripel 1  
Mike Carr and Patsy Hyde Cass River Homebrewers Port Huron, MI Whilst Patsy Sleeps BDS 18E Belgian Dark Strong Ale 2  
Todd Hale Cass River Homebrewers Port Huron, MI Little Blonde Bomb 18A Belgian Blond Ale 3  
Strong Ale – Category 19 (8 entries)
Jim Satin Ann Arbor Brewers Guild Saline, MI   19A Old Ale 1  
Kevin Paul CRAFT Royal Oak, MI Lights Out 19B English Barleywine 2  
Lyle Lash III   Ypsilanti, MI Directors Cut 19C American Barleywine 3  
Fruit Beer – Category 20  (10 entries)
Art Smith Lapeer Area Brewers Lapeer, MI Casablanca Shandy 20A Fruit Beer/06D Amer. Wh 1  
Jeremy and Jacqueline Wright   Ann Arbor, MI Raspberry Hefeweizen 20A Fruit Beer/15A Weizen 2  
Jeremy and Jacqueline Wright   Ann Arbor, MI Blackberry Half-wit 20A Fruit Beer/16A Witbier 3  
Spice/Herb/Vegetable Beer – Category 21 (8 entries)
Jordan Semer and Justing Koertgen Corner Brewery Plymouth, MI Ginger-Green Tea Delight 21A Spice, Herb, or Vegetable 1  
Robert Vrabel Kuhnhenn Guild of Brewers Farmington Hills, MI Breakfast Stout 21A Spice, Herb, or Vegetable 2  
Jamie Kidwell and Andrew Brix   Ann Arbor, MI Juniper Rye IPA 21A Spice, Herb, or Vegetable 3  
Smoke-Flavored/Wood-Aged Beer – Category 22 (25 entries)
Phil Sullivan Underground Brewers Royal Oak, MI Sullys Bourbon Barrel Emperor 22C Wood-Aged Beer 1  
Brian Richards Bay de Noc Brewers Ishpeming, MI Orchard Fire Porter 22B Other Smoked Beer 2  
Michael Bardallis Downriver Brewers Guild Allen Park, MI Rauchbier 22A Classic Rauchbier 3  
 Specialty Beer – Category 23 (29 entries)
Joe Nielsen   Berkley, MI Rye IPA 23A Specialty Beer 1  
Tony Arruda Ann Arbor Brewers Guild Ann Arbor, MI Rumple Kiltskin 23A Specialty Beer 2  
Bryan and Dan Yestrepsky   Ann Arbor, MI Cosmic Funk Bel-Ginger Beer 23A Specialty Beer 3  
Traditional Mead, Melomel (Fruit Mead), and Other Mead – Categories 24, 25, 26 (16 entries)
Roger Burns Ann Arbor Brewers Guild Ann Arbor, MI Cherry Bomb 25C Other Fruit Melomel 1  
Roger Burns Ann Arbor Brewers Guild Ann Arbor, MI Mostly Michigan Mead 26C Open Category Mead 2  
Daniel and Rose Bishop   Jackson, MI TheWeddingMead 26C Open Category Mead 3  
Standard Cider and Perry and Specialty Cider and Perry – Categories 27, 28 (14 entries)
John Applegarth Primetime Brewers Grand Rapids, MI Common Cider 27A Common Cider 1  
Anthony Kilimas Kuhnhenn Guild of Brewers  Harrison Township, MI sweet cider 27A Common Cider 2  
John Applegarth Primetime Brewers Grand Rapids, MI Common Perry 27D Common Perry 3  
Best of Show Beer
Joe Nielsen   Berkley, MI Rye IPA 23A Specialty Beer 1  
Adam and Britani Wisniewski   Kalamazoo, MI Britanis Cream Ale 6A  Cream Ale  Runner- Up  
Best of Show Mead/Cider
Roger Burns Ann Arbor Brewers Guild Ann Arbor, MI Cherry Bomb 25C Other Fruit Melomel 1  
 John Applegarth Primetime Brewers Grand Rapids, MI Common Cider 27A  Common Cider  Runner-Up  

Judging and Awards Ceremony – This Saturday, 6/9

We’re almost there!  Judging on Saturday at the Corner Brewery, and then the awards ceremony will follow immediately afterward in the biergarten.  We expect to start at 6pm.  Just head back and look for our designated area.  If you entered a beer, mead, or cider in the competition, and you attend the ceremony, you’ll get a raffle ticket for a chance to get some cool stuff!  Look for a Brews Crews staffer with a roll of raffle tickets.

Check our Sponsors page for some clues as to what you might find in the raffle .  Please do spend a minute checking out our sponsors – they have really stepped up with some cool goods and services that help make this whole thing possible.

Weather’s looking pretty good for an outdoor ceremony.  Let’s hope I didn’t just now jinx it – oops!

See you Saturday!

Mead and Cider Judging

In order to get a jump on judging, we figured we’d knock out the mead and cider categories before Saturday.  So, on Monday, we packed up the caravan, invited a few judges, and headed up to see our friends at B. Nektar Meadery.  They were kind enough to lend us their space and expertise to help evaluate your entries.  I can’t think of a better group to get the job done.  See a picture of the group here.
Thanks!

Come find out how things turned out by attending our awards presentation at Corner Brewery this Saturday.  Things should kick off at 6, but show up early to get a beer and get settled in.  More details about Saturday to follow.

Cheers!

 

6th Annual Brews Crews competition registration is open!

The 6th Annual Brews Crews competition is now open for business! Entries may be brought to a dropoff point as early as May 12th. Please check the list of drop off locations for details.

Follow the links below or at the top of this page for important information:

Rules and Information

Entry Registration

Judge and Steward Registration

Good luck to all!

6th Annual Brews Crews competition scheduled

The 6th Annual Brews Crews competition will take place on Saturday June 9, 2012. Watch this space for more information.

5th Annual Brews Crews Thanks and Looking Ahead

Thank you all again for another great year! Many thanks to Arbor Brewing, our host. It would not be possible without their unflagging support for this competition and our great hobby.

Thanks also to our sponsors:
Arbor Brewing Company
Stir Starter
Jay Howe Hand-Crafted Ceramics
White Labs
Wyeast
AHA

Thanks also to our Best of Show panel:
Matt and Rene Greff, owners and brewmaster of Arbor Brewing Company, as well as our host for the competition
Ron Jeffries, brewmaster of Jolly Pumpkin Artisan Ales
Doug Beedy, brewmaster of Fort Street Brewery

Scroll down to the previous post to review the list of medalists, and keep an eye on this space for additional info about the winning beer and mead brewing/making and release… and more photos!